CBME Türkiye | 11-14 Aralık 2024

Fuar Alanı | İstanbul Fuar Merkezi Hol 1-2-4-8

Ziyaret Saatleri | 09.30 - 18.30 (Çarşamba-Cuma)
                             09.30 - 16.00 (Cumartesi)

Katılımcı olarak nasıl daha sürdürülebilir olabilirsiniz?

CBME Türkiye'de, bir yandan anne, bebek ve çocuk sektöründe ve bölge çapında sürdürülebilir kalkınmaya ilham vermenin yollarını ararken bir yandan da sürdürülebilirliğe ivme kazandırmayı ve etkinliğimizi çevresel ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde yürütmeyi hedef edindik.

Bunu yapmamızın tek sebebi ziyaretçilerimizin %80’inden fazlasının, etkinliklerimizin sorumlu bir bilinçle yürütülmesine dikkat ettiklerini söylemeleri değil; aynı zamanda müşterilerimiz, meslektaşlarımız ve hizmet ettiğimiz topluluklar için de doğru olanın bu olmasıdır.

Katılımcı Kontrol Listesi

Ancak birlikte çalışarak etkinliği daha unutulmaz kılabilir, hedef kitlemizin beklentilerini karşılayabilir ve zaman, kaynak ve maliyet israfını önleyebiliriz.

Sizleri de aşağıdaki 10 maddeden oluşan kontrol listesini tamamlayarak sürdürülebilirlik çabalarımıza dahil olmaya davet ediyoruz.

 • Standınızın tasarımını, kendiniz veya üstlenici firmalar ile tekrar kullanılabilir olacak şekilde planlayın.
 • Yerel tedarikçileri kullanarak ve rezervasyon yaptığınız otellerin sürdürülebilirlik özelliklerini düşünerek, yerel bölgenin sürdürülebilirliğini destekleyin.
 • Fuar boyunca yolculuğunuz için toplu taşıma gibi en sürdürülebilir seçeneği tercih edin. 
 • Standınız için enerji tasarruflu LED aydınlatma ekipmanları seçin ve gün sonunda ekipmanlarınızı kapatmayı unutmayın.
 • Kağıt broşürlerin kullanımını azaltarak dijital platformlara yönelin ve baskı gerektiği durumlarda geri dönüşümlü ve sürdürülebilir sertifikalı kağıt seçeneklerini tercih edin.
 • Ek ekipman ve ürünleri satın alırken, sipariş miktarını, malzemelerin çevresel özelliklerini ve etkinlik sona erdikten sonra uzun süre kullanılacak kullanışlı ürünleri göz önünde bulundurun.
 • Standınızın ne tür atık oluşturacağını düşünün ve mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.
 • Kaçınılmaz atık maddeler için bunların geri dönüştürülmesini sağlamaya çalışın. Dikkate alınması gereken önemli öğeler arasında tabelalar, halılar ve ambalaj atıkları yer alır.
 • Etkinlik boyunca sektörünüzün sürdürülebilir gelişimini teşvik etmeye yönelik birçok girişim ve konuşmaya katılın.
 • Şirketinizin ve ürünlerinizin sürdürülebilirlik özelliklerini tanıtarak sektörünüzün sürdürülebilir gelişimini teşvik edin. Kendiniz ve üstlenici firmanızın tüm sağlık, güvenlik ve güvenlik gereksinimlerini bilincinde ve uygun olarak yerine getirin.

Better Stands (Çevre Dostu Standlar): Tek kullanımlık stantlardan hep birlikte uzaklaşıyoruz!

Orta ölçekli tek kullanımlık bir standın yaklaşık dört ton atık ürettiğini biliyor muydunuz? Bu rakam, bir kişinin ürettiği yıllık ortalama evsel atığın neredeyse 10 katıdır.

Yalnızca bir kez kullanılmak üzere tasarlanan bu stantlar, alandaki sağlık ve güvenlik risklerini artırmanın yanı sıra çevre üzerinde de önemli bir negatif etkiye sahiptir.

CBME Türkiye olarak çevreye daha az zarar veren, sürdürülebilir ve sosyal açıdan sorumlu etkinlikler yürütmek için çalışıyoruz. Tüm endüstrilerde olduğu gibi bizler de etkinliklerimizin karbon ayak izini ve atık miktarını azaltmanın yollarını arıyoruz.

Tek Kullanımlık Stant Nedir?

Bir standın yapısı (örneğin duvarları), sadece bir kez kullanılmak üzere tasarlanır ve bu nedenle fuar sonunda yıkılır ve atılır.

Yeniden Kullanılabilir Stant Nedir?

Stant, katılımcının tarzına uyacak şekilde farklı biçimlerde ve boyutlarda kullanılabilen bir sistem kullanılarak yapılır. Genellikle katılımcıya ait olabilir veya daha yaygın olarak bir üstlenici firmadan kiralanabilir.

Nasıl Fark Yaratabilirsiniz?

Üstlenici firma seçerken, standın yapısının zamanla tekrar kullanıma uygun ve sürdürülebilir şekilde yapılmasına dikkat edin. Üstlenici firma ile ihale yaparken mutlaka bunu netleştirin. Üstlenici firmadan, fuardan sonra standın ne olacağına dair bilgi isteyin ve sürecin bütün detaylarına hakim olun. 

Tek Kullanımlık Olmayan Bir Stant İnşa Etmenin Faydaları

*Daha hızlı, daha temiz ve daha güvenli bir inşa süreci, daha güvenilir bir zaman çizelgesi - hiç stres yok! 

*Daha düşük atık masrafı ve daha az iş saati nedeniyle düşük maliyetler 

*Standınıza daha yüksek kaliteli bir görünüm ve his kazandırma 

*Daha düşük çevresel etki ile şirketinizin sürdürülebilirliğe olan taahhüdünü gösterme

Better Stands (Çevre Dostu Stantlar), katılımcı stantlarının tüm temel bileşenlerinin yeniden kullanılabilir olmasını sağlamayı amaçlayan Informa çapında bir programdır.

Tek kullanımlık stantlardan hep birlikte uzaklaşıyoruz.

 • Daha kaliteli.
 • Daha güvenli.
 • Daha iyi bir deneyim.


Better Stands (Çevre Dostu Stantlar), etkinlik sektörü için sürdürülebilir bir gelecek kuruyor.

Daha sürdürülebilir bir etkinliğe nasıl katkıda bulunacağınızı ve standınızın en az Bronz seviyesine ulaşmasını nasıl sağlayabileceğinizi öğrenmek için Better Stands (Çevre Dostu Stantlar) tanıtım broşürümüzü inceleyin.

Plan Nedir?

Bütün katılımcılarımızı ve üstlenici firmaları tek kullanımlık stantlar kullanmama konusunda bize katılmaları için teşvik edeceğiz.

Çevre Dostu Stantlar programı üç ana aşamaya ayrılmıştır- Bronz, Gümüş, Altın. Bu sayede, bütün katılımcıların tek kullanımlık stantlardan tekrar kullanılabilen stantlara aşamalı bir geçiş yapması kolaylaştırılmıştır.

Fuar alanında denetleme gerçekleştireceğiz. Bu denetleme, stant kuralları ve düzenlemelerinin bir parçası olacak. Etkinlik süresi boyunca, stant planının sunulmasından yerinde incelemeye kadar uygunluk değerlendirilecektir.

Çevre Dostu Standı Nasıl Tanımlarsınız?

Bütün stantlarımızı yeniden kullanılan veya geri dönüştürülen belirli bileşenlere göre dört sınıfa ayırıyoruz: Tek kullanımlık, Bronz, Gümüş ve Altın.

Belirli bir sınıfa girmek için bu sınıfın bütün bileşenleri yeniden kullanılmalı veya geri dönüştürülmelidir. Eğer stant Bronz seviyesindeki bütün bileşenleri yeniden kullanmıyorsa, stant Tek Kullanımlık olarak sınıflandırılır.

 •      Stant yapısı ve duvarları
 •      Platform veya yükseltilmiş zemin
 •      Mobilya ve ekipmanlar
 •      Aydınlatma

     Bütün Bronz bileşenler, artı:

 •      Alınlık ve tabela
 •      Donatılmış yapı
 •      Tavan
 •      Teşhir bileşenleri

     Bütün Bronz ve Gümüş bileşenler, artı:

 •      Grafikler ve dekoratif malzemeler
 •      Zemin döşeme

Çevre Dostu Stant Neye Benzer?

Her bileşen tek kullanımlık olmak yerine yeniden kullanıldığı sürece, Çevre Dostu bir Stant, tam olarak şu anda sahip olduğunuz standın aynısına benzeyecek veya daha iyi olacaktır. Bireysel ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde tasarlanabilir ve inşa edilebilir – tek sınır tasarımcınızın hayal gücüdür.

Her bileşen atılmak yerine yeniden kullanıldığı sürece, Çevre Dostu bir Stant kurmak için çoğu malzeme kullanılabilir.

Katılımcılardan Ne Bekleniyor?

Çevre Dostu Stantlar kampanyasını taahhüt etmek ve daha sürdürülebilir bir etkinliğe katkıda bulunmak için:

1. Aşağıdaki Çevre Dostu Stantlar kontrol listesini okuyun

2. Standınızın en az bronz seviyesine ulaşmasını, yani standın yapısı ve duvarları, platformu, mobilyaları, ekipmanı ve ışıklandırmasının tamamının yeniden kullanılmasını sağlayın

3. Yükleniciniz standınızı tasarlamaya başlamadan önce bu kılavuz ilkelerini yüklenicinizle paylaşın

4. Sunulan stant tasarımının, Çevre Dostu Stantlar kılavuz ilkelerine nasıl uyacağınızı açıkça anlattığından emin olun